Obě látky zajišťují nepromokavost textilie, existují však bezpečnější alternativy. Rodiče by měli před Vánoci dávat větší pozor, co nakupují, a k ověření bezpečnosti používat mobilní aplikaci Scan4Chem, která na přítomnost rizikových látek upozorní po načtení čárového kódu.
“Samotné rukavice nejsou bezprostředně nebezpečné. Chemikálie s podobnými zdravotními účinky však obsahuje široká škála dalších výrobků a děti jsou jim vystaveny neustále. Rodiče by proto měli zvážit nákup bezpečnějších produktů,” říká Jitka Straková z Arniky.
Kupují se velmi často
Zateplené a nepromokavé rukavice patří k nejčastěji kupovaným doplňkům před nástupem zimy. Konce rukavic nezřídka končí v dětských ústech. Oba testované páry jsou na trhu běžně dostupné a náhodně byly zakoupeny v obchodní síti Sportissimo. S velkou pravděpodobností lze předpokládat, že se fluorované sloučeniny najdou u podobných výrobků dalších značek.
“Fluorované látky nejsou v textilu nepostradatelné. Důkazem jsou výrobci, kteří dobrovolně od používání těchto chemikálií upouští. Patří mezi ně švédské značky IKEA, Lindex, H&M, dánská COOP, německá Vaude nebo francouzská L'Oreal,“ říká Sarah Ožanová z Arniky.
Nejde jen o český trh
Problém se netýká pouze výrobků na českém trhu. Fluorované látky se našly v outdoorovém oblečení, dětských rukavicích, kombinézách, sportovním textilu, botách a sportovním vybavení na území celé Evropy. Legislativa za regulací zmíněných látek značně pokulhává. Evropská komise však udělala velký krok vpřed, když nedávno přijala chemickou strategii a zavázala se k postupnému odstraňování fluorovaných sloučenin ze zboží. Změna navazuje na zákaz více než 30 dalších karcinogenních látek evropskou legislativou.
Chemické rozbory byly provedeny v laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy a zkoušky přítomnosti fluoru v Centrálních laboratořích na VŠCHT v Praze.