Trio odsouzených si mělo domluvit úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchranku či stavbu pavilovnu nemocnice v Mladé Boleslavi, přestavbu kladenské nemocnice a rekonstrukci pavilonu nemocnice v Kolíně. Za to si mají odpykat sedm let v případě Ratha, manželé dostali o rok méně.
Tlak na vězeňskou správu
Jenže se zdá, že jim až tak úzko ve vězeňském mundúru nebude, od 1. března tohoto roku by oba měli nastoupit jako lékaři ve věznici na Pankráci. „Byla pro ně vytvořena speciální pracovní místa,“ potvrdil nám dobře informovaný zdroj.
Celou dobu byl prý na vězeňskou správu vyvíjen obrovský tlak, aby se tak stalo a Rath s Kottem dostali tuto výraznou úlevu. Největším paradoxem ale je, že si oba odsouzení pravděpodobně za svoji činnosti na Pankráci vydělají nemalé peníze. A kam tyto finance půjdou? Na umoření jejich dluhů, jak to bývá zvykem u jiných vězňů? Nebo snad do jejich kapes, což by snad už nikoho v tomto státě nemohlo překvapit?
V zemi, kde je podle premiéra možné objednat si trestní stíhání, je to tak další krok směrem k Banánové republice. Muži, kteří jsou pravomocně odsouzeni za to, že si řekli o obrovské peníze na úplatcích, si budou ve vězení spokojeně vrnět na Pankráci, kde se jim to zřejmě líbí víc. Tak si o to řekli. Sorry jako!
David Rath
- v letech 2004 - 2005 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka
- poslancem za ČSSD byl v letech 2006 - 2013
- středočeským hejtmanem byl od listopadu 2008 do května 2012
- byl odsouzen k sedmi letům vězení a propadnutí majetku
Petr Kott
- v letech 2002 - 2006 byl poslancem (nejprve za ODS, po problémech s alkoholem přešel do Unie Svobody)
- jeho další štací bylo místo ředitele středočeské pobočky VZP
- v červnu 2014 se oženil s Kateřinou Pancovou
- v kauze Davida Ratha je spoluviníkem, dostal trest 6 let vězení a propadnutí majetku 15 milionů