Betonové plochyv uzpůsobené pro pohyb vozidel ale tvoří většinu obývaných částí našich měst. Již dnes ve městech bydlí polovina obyvatel světa a očekává se, že do roku 2050 nás ve městech bude žít o 2,5 miliardy více. Udržitelný rozvoj je proto nezbytnou součástí spokojeného života obyvatel měst. Čím můžeme proměnit česká města? Za cíl zlepšovat a inovovat městskou mobilitu si klade EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT).
Divočina v centru města
Rušné ulice ve městech velmi často připomínají divočinu, ovšem spíše tu z betonu a oceli. Výzkum ukazuje, že přítomnost zelených ploch ve městě ovlivňuje duševní pohodu a zdraví obyvatel a péče o stávající zelené plochy a budování nových by měla být jednou z priorit městského plánování. Existuje spoustu způsobů, jak městské části ozelenit.
Vysazování stromů v ulicích přináší nejen hezký estetický dojem, ale také příležitost se schovat před sluncem a lepší kvalitu ovzduší. Nové designy budov mohou zahrnovat zahradní prvky na střechách, balkónech nebo samotné konstrukci. Skvělým způsobem je také tvorba malých komunitních zahrad, které zpříjemňují okolí a umožňují komunitní setkávání.
Nový design ulice
Ulice se může rychle změnit v příjemný prostor pro své obyvatele přidáním užitečných prvků jako jsou místa k sezení, stoly nebo stojany na kola a sportoviště. Ve Švédsku se o toto snaží projekt Street Moves, který ulice proměňuje přidáním jednoduchých dřevěných konstrukcí. Ty slouží právě jako místa k sezení, setkávání nebo sportu. Umožňují lidem se zastavit v místech, kde to dříve nebylo možné. Projekt ukazuje, že k prvotní změně není potřeba složitá rekonstrukce, ale zkrátka zlepšení již existujících ploch. Dřevěné konstrukce jsou navíc dočasná řešení, která je možná v čase upravit podle potřeb obyvatel. Projekt tímto pracuje s obyvateli měst, kteří se sami podílejí na designu ulic.
Město pro všechny bez rozdílu
Města budoucnosti by měla být uzpůsobena bezpečnému pohybu osob – cesty dětí do školy a za sportem, pohybu do zaměstnání, zdravotních zařízení či sociálními aktivitami. Dobře propojená dopravní síť je základem města pro všechny bez rozdílu. V prvé řadě se jedná o přechod od plánování měst zaměřeného na automobilovou dopravu k budování stezek a ulic, které umožňují aktivní pohyb všem. V současnosti je 50 % veřejného prostoru ve městech určeno pro auta. Dále se jedná o dostupnost a spolehlivost městské hromadné dopravy. Je potřeba proměňovat veřejná prostranství v dostupná místa, kde lidé žijí, pracují, potkávají se a hrají si.
Radši pěšky a na kole
Podpora aktivní mobility – tedy jakéhokoliv pohybu, při kterém používáme svůj vlastní motor, je klíčem ke zlepšení zdraví obyvatel ve městě. Podpora bezpečné chůze a cyklistiky také přispívá ke zlepšení životního prostředí, kvality ovzduší a snižování dopravních nehod. K tomu je však potřeba budování kvalitních cest a cyklostezek v dostupné vzdálenosti. Zahrnutí aspektu aktivní mobility obyvatel do městského plánování pomůže proměnit česká k města ve zdravější a udržitelnější místa k životu.
Chytré mobilní huby
Mobilní huby nabízejí udržitelný způsob dopravy v městských centrech, jelikož propojují všechny možnosti dopravy jako je chůze, jízda na kole nebo sdílená mobilita. V mobilním hubu si obyvatelé mohou vyzvednout nebo vrátit kolo, nabít elektrokolo či auto nebo vypůjčit auto na několik hodin. Obyvatelé v nich také mohou najít informační tabule nabízející alternativní způsob dopravy do jejich cíle. Chytré mobilní huby umožňují variaci transportu v městských částech a jsou způsobem, jak zlepšit městské plánování.
Něco o EIT Urban Mobility
EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického
institutu (EIT), orgánu Evropské unie, si klade za cíl urychlit řešení a přechod na uživatelsky orientovaný, integrovaný a skutečný multimodální přepravní systém. Jako přední evropská inovační komunita pro městskou mobilitu se EIT Urban Mobility snaží předcházet roztříštěnosti usnadněním spolupráce mezi městy, průmyslem, akademickou obcí, výzkumem a inovacemi při řešení nejurgentnějších problémů měst v oblasti mobility. S využitím měst jako živých laboratoří jejich průmysl, výzkum a univerzitní partneři názorně předvedou, jak mohou nové technologie fungovat při řešení skutečných problémů v existujících městech, a to takovým způsobem, že mohou zajišťovat přepravu obyvatel, zboží a odpadu chytřejšími metodami.
Více informací naleznete na www.eiturbanmobility.eu