Stoupá zájem o spoření
Pokles osobních příjmů zaznamenal během pandemie každý třetí Čech. Se snížením výdělků začali někteří více spořit. Alespoň to vyplývá z průzkumu Sberbank, podle kterého nyní 15 % Čechů využívá spořicí účty více než před koronavirem. „S nastalou situací si část klientů začala uvědomovat důležitost finančních rezerv, které mohou právě v takových případech, jako je pandemie, využít. Spořicí účet je efektivnější možností, jak ukládat finance, které jsou kdykoliv k dispozici, než je nechat na běžném účtu,“ vysvětluje Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.
Lidé také častěji využívají online bankovnictví, v průzkumu to uvedla čtvrtina z nich (26 %). „Zvýšený zájem o internetové bankovnictví evidujeme zejména u běžných požadavků. U klientů ale stále zůstává důležitá i možnost zajít si na pobočku, aby se mohli poradit osobně,“ dodává Radka Černá. Banky zaznamenaly nárůst zájmu i u kreditních karet. Téměř pětina respondentů (17 %) v průzkumu uvedla, že nyní používá kreditní karty častěji.
Se spotřebitelskými úvěry jsou Češi obezřetnější
Pokles Češi naopak uvádějí u jiných produktů. Menší zájem deklarovali o odložené platby (5 %) či kontokorent (6 %). I u spotřebitelských úvěrů jsou mnozí opatrnější. Z těch, kteří už nějaký úvěr čerpají, přiznalo 7 %, že další úvěr už by si nevzalo, vyplývá z průzkumu.
„Současná situace v domácnostech je složitá. Obezřetnost je tedy na místě, což vnímáme pozitivně. I proto jsme přišli se spotřebitelským úvěrem s úrokovou sazbou 1,99 procent, která je srovnatelná se sazbami u hypotečních úvěrů. Uvědomujeme si, že nutnost půjčovat si ve společnosti nemizí, je třeba se ale rozhlížet po solidních podmínkách i společnostech,“ vysvětluje Radka Černá ze Sberbank. Zdrženlivost panuje i u investic, skoro každý desátý Čech (9,3 %) uvedl, že v současné době investuje méně než před koronakrizí.